Jak sprać markera z ubrania? Skuteczne metody usuwania plam

Jak sprać markera z ubrania? Skuteczne metody usuwania plam
Autor Alicja Kalksztejn
Alicja Kalksztejn22.02.2024 | 5 min.

Jak sprać markera z ubrania to pytanie, które zadaje sobie wielu rodziców i opiekunów. Markery są bardzo popularne wśród dzieci, ale często powodują trudne do usunięcia plamy. W tym artykule przedstawimy skuteczne metody usuwania plam po markerach, takie jak woda, spirytus, ocet, proszki do prania, pasta do zębów i zmywacze.

Kluczowe wnioski:
 • Należy działać szybko, żeby plama się nie utrwaliła.
 • Skuteczne są takie środki jak woda, spirytus, ocet, proszek do prania czy pasta do zębów.
 • Trzeba sprawdzać metody na mało widocznym fragmencie ubrania.
 • Czasem konieczne jest wielokrotne powtarzanie zabiegów.
 • Jeśli plama jest stara, pomocny może być zmywacz do naczyń.

Jak usunąć markera z ubrania wodą

Woda jest najprostszym i najłatwiej dostępnym środkiem do usuwania plam z markerów. Należy jak najszybciej polać plamę zimną wodą i pocierać materiał od wewnętrznej strony tkaniny. Można też zamoczyć całe ubranie w misce z wodą na kilka godzin lub do następnego dnia.

Skuteczność tej metody zależy od rodzaju tkaniny i markera. Na przykład na bawełnie woda działa lepiej niż na tkaniny syntetyczne. Markery na bazie alkoholu łatwiej się wywabia wodą niż markery permanentne.

Jeśli sama woda nie daje efektu, można ją zastosować z dodatkiem sody oczyszczonej, octu albo cytryny. Trzeba też powtarzać zabiegi aż do całkowitego usunięcia plamy.

Sposób użycia

Aby skutecznie wyczyścić plamy z markera z ubrania wodą, należy:

 • Polać plamę strumieniem zimnej bieżącej wody zaraz po zabrudzeniu.
 • Pocierać intensywnie materiał od wewnętrznej strony.
 • Zamoczyć ubranie w misce z wodą na kilka godzin lub do następnego dnia.
 • Powtarzać zabiegi aż do całkowitego usunięcia plamy.

Jak wyczyścić markera z ubrania spirytusem

Spirytus to kolejny skuteczny produkt do usuwania uporczywych plam po markerach. Działa szybko, rozpuszczając farbę. Najlepiej sprawdza się w przypadku ciemnych ubrań, na których ślady po plamie są mniej widoczne.

Aby użyć spirytusu do czyszczenia ubrań, trzeba zwilżyć plamę na materiale wacikiem lub szmatką namoczoną w spirytusie. Następnie pocierać delikatnie zabrudzone miejsce, aż farba z markera zostanie całkowicie usunięta z tkaniny.

Zalety i wady spirytusu

Stosując spirytus do usuwania plam z ubrań, należy pamiętać o kilku zasadach. Pozytywne strony tej metody to przede wszystkim:

 • Szybkie działanie i skuteczność
 • Łatwa dostępność i niska cena spirytusu
 • Możliwość użycia na różnych tkaninach

Jednocześnie spirytus może odbarwiać niektóre tkaniny, więc przed użyciem warto go wypróbować na niewidocznym fragmencie ubrania.

Czytaj więcej:Buty do fioletowej sukienki: Jakie wybrać dla idealnego looku?

Jak pozbyć się markera z ubrania octem

Ocet jest kolejnym produktem, który ma silne właściwości czyszczące i usuwa uporczywe plamy z tkanin. Jego zaletą jest łatwa dostępność i niska cena. Dodatkowo działa szybko i skutecznie.

Rodzaj octu Zastosowanie
Ocet jabłkowy lub winny Do wszystkich kolorowych ubrań
Ocet destylowany (9-12%) Do białych ubrań

Aby wyczyścić plamę z markera octem, należy zwilżyć ją octem i delikatnie pocierać szmatką. Następnie wyprać ubranie w pralce w ciepłej wodzie. Jeśli plama nadal widoczna, powtórzyć zabieg. Pamiętać jednak, że ocet może odbarwiać niektóre tkaniny.

Jak wyprać markera z ubrania proszkiem

Zdjęcie Jak sprać markera z ubrania? Skuteczne metody usuwania plam

Proszki do prania także radzą sobie z usuwaniem plam po markerach. Ich zaletą jest działanie w trakcie prania całego ubrania, dzięki czemu plama zostaje skutecznie usunięta bez konieczności wycierania jej na sucho.

W przypadku trudnych plam warto wypróbować proszki z aktywnym tlenem. Skutecznie usuwają silne zabrudzenia.

Aby wyprać markera z ubrania proszkiem, wystarczy:

 1. Zamoczyć ubranie w ciepłej wodzie na minimum 30 minut.
 2. Posypać plamę obficie proszkiem do prania.
 3. Wyprać w pralce w temperaturze wskazanej na metce ubrania.

Jeśli to konieczne, powtórzyć pranie 2-3 razy, aż do całkowitego usunięcia plamy.

Jak zmyć markera z ubrania pastą do zębów

Mało kto wie, że pasta do zębów doskonale radzi sobie z usuwaniem plam z tkanin. Dzieje się tak za sprawą substancji ściernej, dzięki której skutecznie zmywa przebarwienia.

Aby oczyścić ubranie pastą do zębów, wystarczy:

 1. Nałożyć obficie pastę bezpośrednio na plamę.
 2. Pocierać delikatnie i pozostawić do zaschnięcia na kilka godzin.
 3. Strzepać pastę szczoteczką i wyprać tkaninę jak zwykle.

Ta metoda sprawdza się zwłaszcza w przypadku jasnych ubrań z delikatnych tkanin. Pasta doskonale zmywa plamy nie odbarwiając materiału.

Jak usunąć plamę markera z ubrania zmywaczem

Jeśli plama z markera jest stara i mocno utrwalona w tkaninie, warto użyć specjalnego środka czyszczącego w postaci zmywacza do naczyń. Działa on głęboko, penetrując włókna i rozpuszczając zaschniętą farbę.

Żeby zastosować tę metodę, trzeba:

 • Nanieść zmywacz bezpośrednio na plamę.
 • Pocierać i pozostawić do namoczenia na kilka godzin.
 • Spłukać letnią wodą i wyprać tkaninę w pralce.

Zmywacze radzą też sobie ze świeżymi plamami, więc można używać ich zamiast popularnego spirytusu.

Podsumowanie

Usuwanie plam po markerach z ubrań bywa trudnym zadaniem. Jednak stosując proste domowe sposoby można sobie z tym skutecznie poradzić. Najlepiej działają takie środki jak woda, spirytus, ocet, soda oczyszczona, pasta do zębów czy zmywacz do naczyń. Trzeba przede wszystkim jak najszybciej zareagować po zabrudzeniu i powtarzać zabiegi, aż do całkowitego usunięcia plam z markera.

Pamiętajmy, że wybierając konkretną metodę, warto wcześniej sprawdzić jej działanie na niewidocznym fragmencie ubrania. Pozwoli to upewnić się, że środek skutecznie usuwa plamę i nie powoduje odbarwienia tkaniny.

Najczęściej zadawane pytania

Najważniejsze jest jak najszybsze działanie, najlepiej od razu po zabrudzeniu ubrania markerem. Im dłużej czekamy, tym bardziej plama się utrwala w tkaninie i trudniej ją usunąć. Dobrze mieć w domu pod ręką środki takie jak woda, ocet czy spirytus, by od razu przystąpić do czyszczenia.

Przed użyciem środka czyszczącego warto sprawdzić jego działanie na niewidocznym fragmencie ubrania. Pozwoli to upewnić się czy dany produkt nie odbarwia lub nie niszczy włókien tkaniny. Inaczej dla bawełny i inaczej dla delikatnych materiałów.

Najczęściej usuwanie plam z markerów to proces wieloetapowy, który trzeba powtarzać nawet kilka razy. Dopiero gdy plama całkowicie zniknie z tkaniny, można zakończyć czyszczenie. Inaczej utrwali się na stałe.

Do momentu usunięcia plamy, ubranie najlepiej moczyć w zimnej wodzie lub owijać folią spożywczą. Dzięki temu zapobiegamy wtórnemu zabrudzeniu tkaniny oraz głębszemu wnikaniu farby z markera.

Tak, bawełniane ubrania można prać w pralce, oczywiście po uprzednim wstępnym usunięciu plamy jedną z metod domowych. W przypadku ubrań z delikatniejszych tkanin, lepiej jest prać ręcznie i delikatnie.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Beżowa spódnica: Sekrety stylowych stylizacji bez błędów!
 2. Gotowe stylizacje męskie: Jak wyglądać stylowo każdego dnia?
 3. Buty na słupku na wesele: Elegancja , klasa i wygoda w jednym
 4. Butelkowa zielen stylizacje: Inspiracje na każdą okazję
 5. Elegancki top na wesele: Inspiracje na wyjątkowy look
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Alicja Kalksztejn
Alicja Kalksztejn

Jestem założycielką portalu modowego, gdzie pasja do estetyki spotyka się z profesjonalizmem. Z wykształcenia projektant mody, z doświadczeniem w pracy dla międzynarodowych domów mody, dzielę się unikalnym spojrzeniem na trendy, stylizacje i historię mody. Moje podejście łączy szacunek do tradycji z nowoczesnym designem, inspirując czytelników do eksploracji własnego stylu. Wierzę, że moda jest formą ekspresji i narzędziem zmiany, dlatego promuję zrównoważone i etyczne podejście do branży. Moim celem jest nie tylko prezentowanie aktualnych trendów, ale również edukowanie o wpływie mody na środowisko i społeczeństwo. Na moim portalu znajdziesz porady, jak tworzyć stylizacje zgodne z własnymi wartościami, recenzje kolekcji i przewodniki po świecie mody, wszystko podane z osobistym akcentem i profesjonalnym okiem.

 
Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły